Recenzja

"Wieczory na Miodowej 3" - Joanna Szarańska

Czy zaskoczę Wam, kiedy powiem, że dzisiaj opowiem Wam o kolejnej książce Joanny Szarańskiej, która absolutnie podbiła moje serce? ;) Czy o jej książkach da się napisać coś innego niż to, że są wspaniałe, poruszające i emocjonalne? Tego nie wiem, ale fakt jest taki, że autorce udało się po raz kolejny rozłożyć mnie na łopatki. Zapraszam na recenzję "Wieczorów na Miodowej 3".

O czym jest książka „Wieczory na Miodowej 3”?

Justyna mieszkała w dzieciństwie na wsi, a jej ukochanym, rodzinnym azylem był dom babci. Jej sielskie i poukładane życie wywróciło się do góry nogami, po tym jak rodzice zdecydowali o przeniesieniu rodziny do miasta. Justyna straciła poczucie bezpieczeństwa, i nigdy nie pogodziła się z tym, jak zaczęło wyglądać jej życie. Bolesne doświadczenia sprawiły, że dziewczyna odcięła się od wszystkiego, co ją otaczało. Po wielu latach znalazła ukojenie na Miodowej. Kiedy już zaczęła myśleć, że pozostawiła demony przeszłości daleko za sobą, jej mroczne wspomnienia upominają się ponownie o uwagę. Powrócą też osoby, o których Justyna chciałaby zapomnieć. Czy kobieta będzie w stanie stawić im czoła?

Geneza książki „Wieczory na Miodowej 3”

"Wieczory na Miodowej 3" to trzecia odsłona cyklu "Na Miodowej", którego autorką jest Joanna Szarańska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona w maju 2021 roku. Postaci, które pojawiają się na kartach tej serii łączą wspólne losy, jednak czytanie ich w chronologicznej kolejności nie jest koniecznością. Możecie śmiało sięgać po "Wieczory na Miodowej 3" nie poznając wcześniej poprzednich dwóch tomów. Jestem jednak pewna, że po lekturze tego tytułu sami zapragniecie nadrobić tamte historie. Niech nie zwiedzie Was też ta delikatna i romantyczna okładka. W środku kryje się dużo mrocznych wspomnień i trudnych wyborów. Myślę, że będziecie zaskoczeni.

Moje spostrzeżenia

Poprzednie dwa tomy tej serii mnie urzekły. Kończyłam ich lekturę albo ze łzami w oczach, albo z tysiącem przemyśleń i pytań. Książki Asi Szarańskiej często kojarzą się z przyjemnym, ciepłym humorem i kojącymi historiami, a tutaj otrzymaliśmy serię, która jest niesamowicie bolesna i prawdziwa. Wręcz konieczna do poznania. Historia Justyny, w moim odczuciu, zakrawa o psychologiczny thriller. Jej zakończenie wbija w fotel. Podczas czytania towarzyszy nam poczucie niepokoju, zagubienia. Wiemy, że za chwilę coś się stanie. Nie jesteśmy jednak pewni skąd nadejdzie atak... "Wieczory na Miodowej 3" to historia o sile kobiecości. O wytrwałości i odwadze. Często ponad siły. Justyna została zmuszona przez życie do porzucenia swojej bezpiecznej przystani, a decyzja ta wpłynęła na całe jej życie. Opisywane losy mną wstrząsneły i doprowadziły do łez oraz wewnętrznej niezgody na to, o czym właśnie czytam. Świadomość tego, że opisywana przez Asię historia mogła się przydarzyć naprawdę, powoduje, że odczuwa się ją trzy razy bardziej. Tak jak czasem piszę, że pewne książki polecam. Pewne książki warto przeczytać, tak dzisiaj napiszę jedno - tę serię (całą! nie tylko ten tom) MUSICIE przeczytać.

Mocne strony książki „Wieczory na Miodowej 3”

- wątek kryminalny - świetnie opisany, budzący niepokój, totalnie nieprzewidywalny. W tej delikatnej, emocjonalnej historii pojawiła się gorycz wynikająca z podjęcia fatalnych decyzji oraz spotkania na swojej drodze obrzydliwych ludzi - niezapomniane uczucie.
- delikatność opisów towarzyszących domu babci - czułam, że to właśnie te opisy wprowadzały wewnętrzne ciepło do całej historii. Wzruszałam się i płakałam. Czułam, że to o czym pisze Asia jest prawdziwe. Justyna dzięki tym opisom nabrała w moich oczach niesamowitej delikatności i to właśnie zderzenie tej cechy z niezwykłą odwagą, spowodowało wiele przemyśleń, z którymi zostawiła mnie ta książka.
- trudna tematyka - niespodziewanie ta niełatwa historia dodała mi sił i otuchy. Pokazała mi, że nawet z tak patowych sytuacji można wyjść obronną ręką i przetrwać.

Dla kogo jest książka „Wieczory na Miodowej 3”?

Dla wszystkich tych, którzy lubią powieści niezapomniane. Takie, które zostają w człowieku na długo i nie pozwalają się od nich uwolnić. Dla tych, którzy cenią sobie połączenie delikatności z brutalnością oraz życiową tematykę. Dla mnie to jedna z najlepszych powieści Joanny Szarańskiej. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 
6

Autor

  • Joanna Szarańska

    Od lat związana z copywritingiem. Zakochana w piłce nożnej, języku hiszpańskim i książkach. Miłośniczka powieści Stephena Kinga. Blogerka z zamiłowania, pisarka przez lata wyłącznie szufladowa i nałogowa marzycielka. [źródło: Czwarta Strona]

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.