Recenzja

"Szczęśliwy los" - Małgorzata Starosta

Ależ to była nietuzinkowa historia! Gdyby nie lektura "Szczęśliwego losu", to w życiu bym nie uwierzyła, że można zbudować zabawną narrację wokół... trupa! Tak. Dobrze czytacie :) Dzisiaj opowiem Wam o książce, która rozbawiła mnie do łez. Zapraszam!

O czym jest książka „Szczęśliwy los”?

Basia, Ala, Julka i Lilka - cztery przyjaciółki, którym od dawna marzył się swój własny, cichy zakątek. I kiedy mają okazję spełnić swoje marzenie, na wyciągnięcie ręki mają własne siedlisko w urokliwej wsi na Podlasiu, to na ich drodze pojawi się... trup. Z pięknych planów nici. Zamiast swojskiej atmosfery jest policja. Zamiast cichego odpoczynku, jest areszt domowy. Przyjaciółki zostają wplątane w intrygę, której finału nie jest w stanie nikt przewidzieć. Kto zabił? Czy to któraś z nich?

Geneza książki „Szczęśliwy los”

"Szczęśliwy los" to pierwszy tom serii "W siedlisku", którego autorką jest Małgorzata Starosta. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Vectra w marcu 2021 roku. Wcześniej nakładem tego wydawnictwa ukazały się również trzy poprzednie powieści autorki, które tworzą serię "Pruskie baby". "Szczęśliwy los" to ponad 400 stron powieści, która bawi, ciekawi i intryguje.

Moje spostrzeżenia

Rzadko sięgam po komedie kryminalne. Mam specyficzne poczucie humoru i obawiam się zawsze, że dana powieść nie spełni moich oczekiwań. Do "Szczęśliwego losu" podeszłam z pewną dozą niepewności, ale już po przeczytaniu kilkunastu stron wiedziałam, że się polubimy. Podziwiam to z jaką lekkością pisze Małgorzata Starosta. Wykreowane przez nią postaci są niezwykle barwne. Mają swoje przywary, wady i specyficzne powiedzonka. Wiele tutaj absurdów, celnych podsumowań rzeczywistości i metafor, które budzą śmiech. Rzadko jakaś książka potrafi rozbawić mnie do łez, a tej się to udało :) Ale nie tylko humorem ta książka stoi. Patrząc na wątek kryminalny możemy też wypunktować świetne prowadzenie akcji, umiejętne potęgowanie napięcia oraz zakończenie, które totalnie zaskakuje. A czy nie o to właśnie chodzi w kryminałach? ;) Byłam szalenie ciekawa jak autorka wybrnie z tych wszystkich wątków, które utworzyła i okazało się, że w tym szaleństwie jest metoda, a rozwiązanie zagadki jest logiczne i budzi zaskoczenie. Całość czyta się dość szybko, więc śmiało można potraktować ją jako "must-have" na urlop i poprawę humoru.

Mocne strony książki „Szczęśliwy los”

- przezabawne dialogi - autorka ma dar do pisania dialogów, które brzmią bardzo naturalnie i są takie dosłownie "w punkt". Idealnie podsumowują nadarzające się wydarzenia i celnie punktują wszystkie zabawne sytuacje. Dodatkowo dialogi dostosowane są do postaci i posiadają cechy szczególne dla danego bohatera.
- barwni, przerysowani bohaterowie - można by tu napisać, że niektórzy to są aż zbyt barwni, ale dla mnie to właśnie ta mnogość absurdów ich postępowania i wypowiadanych słów, powodowała gromki śmiech :) Genialnie wykreowani bohaterowie, których nie da się nie lubić.
- swojski klimat - pomimo trupa :) Książka utrzymana jest w bardzo swojskim stylu, który podkreśla tylko groteskowość sytuacji, w której znalazły się przyjaciółki. Miał być wypoczynek na wsi, a jest morderstwo i areszt domowy - przekomiczny zbieg okoliczności :)
- humor! - to zdecydowanie najlepsza część tej powieści, na którą składa się wiele czynników. Bo to nie tylko świetne dialogi, mocne postaci czy opisy. To ogólna aura, która roztacza się na tą powieścią. Takie wewnętrzne poczucie, że normalnie trup jest raczej przesłanką ku rozpaczy, a my się śmiejemy. Trzeba mieć niezwykły talent aby tak poprowadzić historię aby czytelnik śmiał się nad zwłokami :P

Dla kogo jest książka „Szczęśliwy los”?

Dla wszystkich tych, którzy szukają niebanalnej komedii kryminalnej :) Jeśli lubicie książki zabawne, lekkie i pełne barwnych postaci, to "Szczęśliwy los" jest właśnie dla Was :) A z drugiej strony, to również świetna okazja do tego aby zapoznać się z gatunkiem komedii kryminalnych, więc jeśli nie mieliście wcześniej okazji takich książek czytać, to śmiało po nią sięgajcie! Ja gorąco polecam i już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

Moja ocena: 
6

Autor

  • Małgorzata Starosta

    Urodzona w 1982 roku we Wrocławiu, ukończyła filologię polską, studiowała etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim. Wyróżniana w ogólnopolskich konkursach literackich. Zawodowo związana z branżą finansową, gdzie odpowiada za nadzór nad procesami i procedurami windykacyjnymi. Czytelniczo amatorka klasycznych kryminałów i realizmu francuskiego. Wielbicielka Joanny Chmielewskiej, Agathy Christie i Honoriusza Balzaka. Prywatnie mama Czorta i Focha.

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.