Recenzja

"Cienie Paryża" - Paulina Kuzawińska

Wiedziałam, że lektura tej książki okaże się fascynująca, ale nie miałam pojęcia, że aż tak! Książka historyczna? Mroczny romans? A może zagadkowy kryminał? O czym opowiada książka "Cienie Paryża"? Zapraszam do czytania dzisiejszej recenzji!

O czym jest książka „Cienie Paryża”?

Co tak naprawdę wydarzyło się w 1889 roku, kiedy na Wystawie Światowej pewien młody, ceniony architekt postanawia podpalić restaurację wybudowaną w wieży Eiffla? Co popchnęło go do tak przerażającego czynu? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć razem z psychiatrą, który podda go hipnozie. Salpêtrière wyruszy na nowo w podróż w głąb siebie. Jakie mroczne tajemnice kryje jego pamięć? Jakie dramatyczne wydarzenia wyparła jego psychika? Tego dowiecie się już z lektury tego tytułu :)

Geneza książki „Cienie Paryża”

Powieść "Cienie Paryża" ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira w maju 2021 roku. Jej autorką jest Paulina Kuzawińska, która zasłynęła już wcześniej z cyklu powieści sensacyjno-historycznych, których główną bohaterką była Madeline Hyde. W skład serii weszły takie książki jak: "Dama z wahadełkiem", "Dama ze szmaragdami" i "Dama z woalką". "Cienie Paryża" ciężko jednoznaczenie przypisać do jednego gatunku literackiego, bo znajdziecie tutaj cechy powieści historycznej, sensacyjnej, ale też romansu oraz klimatycznego kryminału. 

Moje spostrzeżenia

Podeszłam do lektury tego tytułu bardzo entuzjastycznie. Nie jest tajemnicą, że poprzednie książki autorki bardzo przypadły mi do gustu. Miło mi napisać, już po przeczytaniu "Cieni Paryża", że ta powieść zaskoczyła mnie ogromnie. W moim odczuciu jest to najlepsza powieść Pauliny Kuzawińskiej. Fabuła oscylowała na granicy prawdy. Gdzieś między snem a jawą. Pomiędzy realnymi ludźmi, zjawami i duchami. Byliśmy świadkami hipnozy. Pojawiły się wątki spirytystyczne. Gdzieś w tle majaczyła potężna i majestatyczna wieża Eiffla oraz jej historia. Obłęd, poczucie niespełnienia, kłamstwa i zdrady. Ta niepozorna książka kryje w sobie wiele emocji. Trzyma w napięciu, jest nieprzewidywalna. Nie wiem czy tę historię można było lepiej opowiedzieć. Dodatkowo autorka zadbała o wszelkie detale ukazujące nam klimat la belle époque.

Mocne strony książki „Cienie Paryża”

- zagadka kryminalna, której finału nie sposób się domyślić - finał tej historii zostawił mnie z otwartą buzią. Siedziałam i przetrwarzałam to, co właśnie przeczytałam. Intryga godna Sherlocka Holmesa. Dosłownie!
- autentyczny, mroczny klimat la belle époque - tym autorka urzekła mnie już w poprzednich swoich książkach, ale tutaj ten oniryczny klimat dodawał fabule też napięcia i budził niepokój. Nie sposób było się od tej lektury oderwać.
- koci wątek - to już puszczenie oczka do czytelnika, który ma za sobą tę historię, ale przyznam, że po przeczytaniu tego wątku patrzę na swoje koty w nieco innym świetle :P
- wątek romansu i zdrady, oraz toczących się w głównym bohaterze emocji - autorka zadbała o to aby opisać wszelkie reakcje bardzo skrupulatnie. Dzięki temu mamy bezpośredni wgląd w szaleństwo jakie toczyło się w głowie Salpêtrière'a.

Dla kogo jest książka „Cienie Paryża”?

Dla tych z Was, którzy poszukują ciekawej, zaskakującej historii w retro klimacie. Nawet jeśli takich książek wcześniej nie czytaliście, to właśnie na "Cienie Paryża" powinniście się zdecydować. Zaskakują, trzymają w napięciu - to rozrywka w czystej postaci! Dajcie się zaskoczyć i rozkochać w powieściach sensacyjno-historycznych. Ja gorąco polecam!
 

Zapraszam również do obejrzenia trailera przygotowanego przez Wydawnictwo Lira:

Moja ocena: 
6

Autor

  • Paulina Kuzawińska

    Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, zadebiutowała powieścią fantasy pt. „Zaklęcie na wiatr”. Właścicielka uroczego mopsa Bazyla, miłośniczka gier planszowych oraz podróży. Chciałaby móc przeżyć wiele różnych żyć – na szczęście znalazła na to wspaniały sposób, czyli wymyślanie opowieści…

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.