Jak kupić prezenty dla najbliższych i nie zostać z pustym portfelem?

Nadchodzi ten czas, kiedy każdy z nas wybiega myślami do Wigilii. Pięknie ustrojony stół, ciocia Grażynka ubrała świąteczną garsonkę a dzieci biegają krzycząc „gdzie ta gwiazdka?!”. Znacie to? Klimat świąt :)) A jeśli Boże Narodzenie, to i prezenty. Małe, duże, robione ręcznie i kupione w sklepie. Dzisiaj trochę o tym, jak kupić książkowe (i nie tylko) prezenty, na które nie wydamy całej wypłaty – zapraszam :)

  1. 1. Myśl z wyprzedzeniem. Najgorszym doradcą jest pośpiech. Zostało już kilka dni do Wigilii a Ty nie masz jeszcze prezentu? Jedziesz do sklepu, pędzisz na złamanie karku a tam? Mnóstwo ludzi! Tak samo zagubionych jak Ty. I po co? :) Zacznij myśleć o prezentach już w listopadzie. Co sprytniejsi, myślą o nich przez cały rok, skrupulatnie zapisując wszystko o czym wspominają najbliżsi.

  2. 2. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy. Brzmi prosto? Ale jak to zrobić? Ja zawsze myślę o prezentach zadając sobie pytanie: „Czy gdybym ja to dostała, to bym była zadowolona?”. Czy na pewno chcę kupić drugiej osobie super gadżet, który będzie później stał i się kurzył? Istotne jest, aby nie przekładać na drugą osobę swoich pasji i zamiłowań – kochasz porcelanowe aniołki? Świetnie! Ale może obdarowywany jest minimalistą a na widok ozdóbek dostaje gęsiej skórki? ;)

  3. 3. Zrób listę. W mojej rodzinie świetnie spisuje się tak zwana „lista prezentowa”. Każdy z nas spisuje pomysły prezentów dla siebie i przesyła taką listę innym. Pomysłów jest wiele, o wiele więcej niż osób, które planują nam zrobić podarunek, dlatego koniec końców nie wiadomo co ze spisu się otrzyma. Dzięki temu każdy z nas ma pewność, że wybrany prezent nie tylko spodoba się obdarowanemu, ale też nie będzie kolejnym bublem, który zostanie wciśnięty w kąt szafy. Sytuacja win-win, nie tracicie pieniędzy na coś nieprzydatnego a obdarowany otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje. Taką listę można tworzyć na różnorakie sposoby, ja polecam stronę www.lista-osobista.pl gdzie do każdego artykułu możecie dodać również 3 odnośniki do stron, na których można je kupić, przez co bardzo ułatwiacie innym dokonanie zakupów :) A biorąc pod uwagę to, że przecież sami wybraliście sobie ten prezent, to prawdopodobnie wiecie też, gdzie kupić go najtaniej ;)

  4. 4. Robiąc zakupy online, korzystaj z porównywarek cen. Najczęściej korzystam z www.ceneo.pl oraz www.skapiec.pl. Wyszukuję artykuł, którym się interesuję i porównuję ceny w różnych miejscach. Czasem bywa tak, że dana rzecz jest najtańsza w sklepie X ale w sklepie Y np. jest niższy próg darmowej dostawy i lepiej zrobić zakupy tam, bo nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów wysyłki. Przy okazji, można zapytać kogoś w rodzinie czy również nie mają potrzeby zamówić czegoś z danego sklepu – koszty wysyłki można wtedy dzielić lub sumując zamówienie z kimś innym, uzbierać na darmową dostawę.

  5. 5. Korzystaj z promocji. Niby oczywiste ale nie każdy o tym pamięta. Sama najczęściej korzystam ze strony www.promocjeksiazkowe.pl, na której codziennie publikowane jest podsumowanie wszystkich promocji dotyczących książek. Na telefonie mam zaś aplikację „Droply”, w której znajdują się kody do różnych sklepów, dające czasem dość duże rabaty oraz „Blix” gdzie zawsze sprawdzam gazetki reklamowe sklepów, do których jadę robić zakupy. Jesteś fanem ebooków? Polecam stronę www.swiatczytnikow.pl - ogromna baza wiedzy na temat wszystkiego co związane z ebookami :)

  6. 6. Wykorzystuj okazje. Czy wiecie, że od kilku lat, w Polsce mamy „Dzień darmowej dostawy”? Jest to coroczna akcja, w której sklepy z różnych dziedzin oferują darmową dostawę dla zakupionych przez nas produktów. Na stronie www.dziendarmowejdostawy.pl znajdziecie spis wszystkich sklepów, które biorą udział w tegorocznej edycji. Dzięki przejrzystemu podziałowi na kategorie, jesteśmy w stanie szybko wyszukać sklep, który nas najbardziej interesuje. Najbliższa edycja już 5.12.2017! :)

  7. 7. Czytaj opinie o produkcie. Jest to rada uniwersalna, odnosząca się nie tylko do książek. Najczęściej sięgam po recenzje na portal www.lubimyczytac.pl, zaś jeśli kupuję inną, nieksiążkową rzecz, staram się dowiedzieć od przyjaciół, rodziny czy ktoś z nich ją użytkował. Szukam również informacji w Internecie i na forach.

  8. 8. Zachowaj dowód zakupu. Błahe? Z doświadczenia wiem, że wiele osób o tym zapomina. Zwyczajowo, do prezentu, paragonu się nie dokłada – bo nie wypada. Jednak warto uprzedzić obdarowanego, że go posiadamy i jeśli cokolwiek z prezentem się stanie to macie możliwość złożenia reklamacji lub wymiany. A jeśli wujek nie zmieści się w sweterek? ;) Albo ciocia ma już tego Harlequina, którego jej kupiliście? Bezstresowo (dla obu stron), możecie wymienić artykuł na coś innego :)

A jakie Wy macie rady dla innych? Macie sprawdzone sposoby na świąteczne prezenty? Czy raczej idziecie na żywioł i wpadacie do marketu za pięć dwunasta w Wigilię? :) Koniecznie dajcie znać w komentarzach :)

© 2017 prostymislowami.com | Strona prostymislowami.com używa ciasteczek.